Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu sp. z o.o.
  • 0019-05-13
  • krzysztof@zajczewski.pl
  • 0

Polskie prawo nakłada na wszystkie wodociągi obowiązek dostarczania mieszkańcom wody zdatnej do picia. Rawicka woda jest kontrolowana pod względem składu jakościowego – od ujęcia wody aż do kranu u klienta. Produkowana przez nas woda jest czysta mikrobiologicznie oraz zawiera duże ilości związków wapnia i magnezu. Im więcej tych związków tym woda jest zdrowsza. Osad pojawiający się w czajniku świadczy o tym, że pijemy zdrową wodę bogatą w magnez i wapń.
ZWiK czuwa nad jakością wody do picia poprzez wykonywanie ciągłych analiz fizyko-chemicznych i bakteriologicznych. Woda jest również kontrowana na bieżąco przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Rawiczu.
Znaczny wpływ na jakość wody z kranu ma stan instalacji wodociągowej wewnątrz budynku, za którą ZWiK nie odpowiada. Dlatego ważne są regularne przeglądy takiej instalacji oraz działania (np. płukanie instalacji, czyszczenie sitek w kranach) podejmowane przez właścicieli lub administratorów obiektów w celu zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego wody.

      Możemy śmiało napisać, że rawicka kranówka jest smaczna, bezpieczna, zdrowa, i co nie jest bez znaczenia, tania w porównaniu do sprzedawanej w sklepach wody butelkowej. Możemy ją pić bezpiecznie bez przegotowania. Przegotowanie wody ma jedynie sens w sytuacji, gdy chcemy zaparzyć sobie kawę lub herbatę, lub gdy jej konkretne zastosowanie tego wymaga.

      Na rynku dostępny jest szeroki asortyment wód butelkowych. Półki w sklepach wypełniają wody mineralne, naturalne, źródlane, lecznice, smakowe, z gazem i bez. Niestety nie wszyscy z nas rozróżniają wodę stołową od źródlanej, a leczniczą od mineralnej. Kupujemy wodę, sugerując się ceną, reklamą czy ładną etykietą z lazurowym wodospadem. Produkcja wody butelkowej jest kilka tysięcy razy droższa niż wody z kranu. Konieczne jest przecież wyprodukowanie butelek, etykiet i foli do pakowania, co przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Jeśli juz decydujemy się na zakup wody butelkowej, to niech pochodzi ona ze sprawdzonego źródła, z którego woda jest równie zdrowa i bezpieczna jak w naszych kranach.

       W ubiegłym roku w ramach akcji edukacyjnej ZWiK zainstalował poidełko w Gimnazjum w Sierakowie. Źródełko zapewnia uczniom stały dostęp do wody. Gimnazjaliści mogą zaspokoić pragnienie korzystając ze zdrowej wody, zamiast słodkich napojów gazowanych. Urządzenie jest tak skonstruowane, że wodę można swobodnie nabierać np. do bidonów.
       W tym roku planujemy montaż kolejnego poidełka w innej placówce oświatowej – Szkole Podstawowej nr 3 w Rawiczu. Przez tego typu działania, chcemy uświadomić naszych najmłodszych odbiorców, że nie ma zdrowszego napoju niż woda oraz rozbudzić prawidłowe nawyki żywieniowe i ekologiczną postawę zmniejszającą zużycie plastikowych butelek.

Skip to content